03
Ağu
2017

Sosyal medya bağımlılığı

Günümüzde;

 1. Her kullanıcı mutlaka birkaç saatte bir Facebook’a göz gezdiriyor.
 2. Her gün Instagram’a 5 milyon fotoğraf yükleniyor.
 3. Her gün 500 milyon Tweet atılıyor.
 4. Her geçen saniyede LinkedIn’e 2 kişi üye oluyor.
 5. Her kullanıcı gününün ortalama 15 dakikasını YouTube’da geçiriyor.
 6. Her gün Pinterest üzerinden 2 milyon pin paylaşılıyor.

Böylesine uçuk rakamlar günümüzde sosyal medya bağımlılığının var olduğunun bir kanıtı.

Sosyal Medya Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

 1. Uyandığınızda ilk aklınıza gelen şey sosyal medya ise bağımlılık belirtisi taşıyorsunuz demektir. Yapılan araştırmalar sonucunda; 5 akıllı cihaz kullanıcısının 4’ü yani, mobil cihaz kullanıcılarının % 80’i, sosyal medyaya bakabilmek için 15 dakika erken kalkmayı göze alıyor. Yani geç uyunabiliyor, erken kalkılabiliyor yani uykusuz kalmayı göze alabiliyoruz ama gündemden uzak kalmayı göze alamıyoruz.
 2. Sosyal medya hesaplarınızı sürekli yeniliyor ve güncelliyorsanız diğer bir belirtiyi taşıyorsunuz demektir. İnsanlar günde ortalama 2 – 3 saatini sosyal medyada harcıyorlar. Eğer bağımlı olup olmadığınızı merak ediyorsanız kaç saatinizi sosyal mecralarda geçirdiğinizi hesaplayın.
 3. Günlük bütün rutinlerinizi sosyal medyada paylaşmadan duramıyorsanız bağımlısınız demektir. Giydiğiniz kıyafetlerden, yaptığınız makyaja, gittiğiniz yerlerden yediğiniz yemeğe kadar her şeyi sosyal medya hesaplarında paylaşıyorsanız sosyal medya bağımlılığı sinyallerini veriyorsunuz demektir.
 4. Tüm dünya mobil cihazların etkisi altında. Mobil cihazlardan internet kullanımı iletişim kurabilmek adına en etkili yollardan bir tanesi oldu. E-Maillerin, aramaların, kısa mesajların kullanımının git gide azaldığı bugünlerde WhatsApp, Messenger, Skype, Twitter ve Facebook kullanımı da aynı oranda artmıştır. Eğer bilgiye ulaşmak ve bağlantılar için temel noktanız sosyal medyaysa bağımlılığın diğer bir etkisini gösteriyorsunuz demektir.
 5. Canınız sıkıldığında aklınıza gelen ilk seçenek sosyal medyaysa ve farklı bir şey ararken sosyal medya platformlarında kendinizi kaybolmuş olarak buluyorsanız sosyal medya bağımlılığının belirtilerini gösteriyorsunuz demektir.

Kaynak: https://egegen.com/blog/sosyal-medya-bagimliligi-nedir/

%d blogcu bunu beğendi: