18
Oca
2020

Arduino ile IR sensör kullanımı

IR (Infra-Red) yani kızılötesi sensör; genellikle engel tespit etmek veya çizgi takip etmek amacıyla kullanılan sensördür. Sensör üzerinde bir led ve bir fotodiyot bulunur. Led ortama ışık gönderir, fotodiyot ise ortamdaki ışığın yoğunluğunu ölçer. Sensörün yakınında bir cisim varsa, ölçülen ışık yoğunluğu yüksek olacaktır.

IR sensör ölçüm hassasiyeti dış ortamdaki ışık miktarından etkilenir ve çalışma aralığı 2-30cm arasındadır. Geliştirilecek uygulamalarda bunu dikkate almak gerekir. Arduino uygulamaları için genellikle üzerinde algılama mesafesini ayarlayan için bir potansiyometre bulunan IR sensör modülü kullanılmaktadır. Bu modül; engel algılama modülü, çizgi takip modülü, kızılötesi sensör modülü gibi farklı isimlerde satılmaktadır. Modülün üzerinde +5V, GND ve Out (Veri çıkışı) olmak üzere 3 pin bulunur.

Malzemeler

 • 1 adet Arduino
 • 1 adet IR sensör modülü

Bağlantı şeması

Kaynak kod

int IRpin = 7; // IR sensörün bağlı olduğu data pini
void setup() {
 pinMode(PIRpin,INPUT); 
 Serial.begin(9600); // Seri portu başlat
}
void loop() {
 Serial.println(digitalRead(IRpin)); // IR sensörden okunan veriyi seri port ekranına yaz
 delay(500); // Yarım saniye bekle
}

IR sensör modülü, bir cisim algıladığında OUT çıkışından LOW (0) sinyali gönderir. Aksi durumda HIGH (1) sinyali gönderir.  Kaynak kod çalıştırıldığında seri port ekranında aşağıdaki gibi bir görüntü elde edilecektir.